
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.8 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1092 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 4.5 mm |
| Depth | 10.4 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 700 mA |
| DC Resistance (DCR) | 470 mΩ |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 220 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 650 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 650 mA |
| DC Current | 700 mA |
| Saturation Current | 650 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30182
Ext.Price$0.30182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30182 | $0.30182 |
| 10 | $0.27112 | $2.71120 |
| 50 | $0.24355 | $12.17750 |
| 100 | $0.20621 | $20.62100 |
| 500 | $0.17460 | $87.30000 |
| 1000 | $0.16732 | $167.32000 |
| 3000 | $0.16034 | $481.02000 |
| 5000 | $0.15366 | $768.30000 |
